2026-04-28
| Manufacturer | AUO |
| Model Name | A101VW01 V3 |
| Diagonal Size | 10.1 inch |
| Type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Pixel Number | 800(RGB)×480 WVGA 92PP |
| Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Display size | 219.6(W)×131.76(H) mm |
| physical dimension | 235(W)×145.9(H) mm |
| Visual size | 221.6(W)×133.76(H) mm |
| Surface | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) (TM) |
| Response Time | 12/18 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Viewing Angle | 65/65/45/65 (Typ.)(CR≥10) |
| Operating Mode | TN, normally white display, transmissive |
| Support Color | 262K, 48% NTSC |
| Light Source | WLED [3S11P], 20K hours, no driver |
| Weight | 315g |
| Interface Type | 60 pins Parallel RGB (1 ch, 6-bit), FPC |
| Power Supply | 3.3/8.8/15/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Environment | -10 ~ 60 °C; Storage temperature: -20 ~ 70 °C |