2026-04-02
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LSC480FN10-W |
| Diagonal Size | 48" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 3840×2160(RGB), UHD 92PPI |
| Pixel Format | RGB Horizontal Stripe |
| Active Area | 1054.08(W)×592.92(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 1068.08(W)×608.92(H)×1.2(D) mm |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Best View on | Symmetry |
| Glass Depth | - |
| Display Colors | 1.07B 68%NTSC |
| Frequency | 60Hz |
| Weight | 1.70/1.90Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 2.3%), Hard coating (2H) |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) (TM) |
| Display Mode | SPVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Transmissivity | 4.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Lamp Type | No B/L |
| Touch Screen | Without |
| Application | TV Sets |
| Signal Interface | V-by-One 8 lane, 51 pinsConnector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 60 °C |